Darmowa dostawa w Polsce powyżej 500 zł.

Jaką próbę złota wybrać?

Próba złota

Czym jest próba złota?

Próbą złota określamy ilość danego metalu w jego stopie. Niższa próba złota oznacza niższą zawartość czystego pierwiastka w stopie, a wyższa – analogicznie. Miarą używaną w jubilerstwie do określenia czystości złota jest karat.
1 karat to 1/24 zawartości wagowej złota w stopie. Oznacza to, że złoto 24-karatowe to złoto czyste.
Najpopularniejszymi próbami złota są:

  • 8 karatowe – próba 0,333
  • 9 karatowe – próba 0,375
  • 10-karatowe – próba 0,417
  • 12-karatowe – próba 0,500
  • 14 karatowe – próba 0,585
  • 18 karatowe – próba 0,750
  • 22-karatowe – próba 0,916
  • 23-karatowe – próba 0,958
  • 24-karatowe – próba 1000(w rzeczywistości uzyskuje się próbę 999,9)

Jakie są różnice próby złota 333 i 585?

Na pierwszy rzut oka złoto niższej próby niczym się nie różni od złota wyższej próby. Często uważa się, że złoto próby 333 jest twardsze, ale wszystko zależy od dodatków jakie zastosuje się w stopie. Ogólnie złoto próby 333 trudniej się rysuje i mniej narażone jest na uszkodzenia. Ta niższa próba nie najlepiej sprawdza się w łańcuszkach. Delikatne sploty łańcuszkowe dość często ulegają np. rozerwaniu i naprawa takiego wyrobu jest utrudniona ze względu na skład stopu. Za to dobrze wypada w takich wyrobach jak pierścionki, obrączki.
Złoto próby 585 jest nieco miększe i bardzo dobrze sprawdza się w produkcji biżuterii. Ma też dobry stosunek jakości do ceny. Większość biżuterii jaką spotykamy w sklepach jubilerskich wytworzona jest właśnie ze stopu 585.
Próba 750 wymaga już lepszej konstrukcji przedmiotu który powinien być grubszy ponieważ złoto próby 750 jest bardziej plastyczne i przez to bardziej narażone jest na czynniki mechaniczne. Warto wziąć to pod uwagę wybierając np. obrączki ślubne czy delikatne wyroby łańcuszkowe.
WAŻNE: Wyroby ze złota próby 333 ulegają ciemnieniu. Zjawisko takie może zajść w różnym okresie użytkowania. Nie panikujmy, proces jest odwracalny i polega na ponownym polerowaniu przedmiotu. Po czyszczeniu wyrób wygląda jak nowy.

Próba złota - - Marand
Złoty pierścionek próby 333/8K
Próba złota - - Marand
złoty pierścionek próby 585/14K

Próba złota 333 czy 375?

Próba 375 jest również spotykana w biżuterii złotej. Największe jej walory w porównaniu do tak popularnej próby 333 to cecha utrzymywania koloru. Wyroby jubilerskie ze złota próby 375 nie ciemnieją tak łatwo jak wykonane ze stopu złota 333. Jest to wynikiem większej zawartości czystego złota w stopie. Drugim atutem tej próby jest cena wyrobu. W porównaniu do próby 585 jest o wiele tańsza, a do próby 333 tylko nieco droższa. Biorąc pod uwagę te najważniejsze cechy to bardzo dobry wybór zbliżający do jakości wyrobów ze złota próby 585. 

Próba złota 585

To lider w produkcji biżuterii. Złoto próby 585 świetnie sprawdza się w jubilerstwie oraz ma zdecydowanie lepszą renomę wśród branży złotniczej. Nie ulega utlenianiu i zachowuje swoje pierwotne walory przez lata. Warto wiedzieć, że większość obrączek ślubnych, pierścionków zaręczynowych wykonuje się właśnie w tej próbie złota. Wyroby z kamieniami naturalnymi najczęściej wykonywane są ze złota próby 0,585.

Porównanie próby złota 333 i 585

W Polsce najczęściej wykorzystywanymi próbami są 0,333 oraz 0,585. Zatem, którą z nich wybrać? Zwróćmy uwagę na właściwości stopu o niższej próbie. Skoro zawarte jest w nim zaledwie 33,3% czystego pierwiastka, a reszta to dodatki stopowe – możemy stwierdzić, iż jest bardziej wytrzymały mechanicznie (twardszy). Jednakże musimy być świadomi, że wyrób tej próby po czasie nieużytkowania może pokryć się ciemnym nalotem, co jest normalnym zjawiskiem utlenienia dla tej próby złota. Jeśli tak się stanie, nie panikujmy, proces jest odwracalny.
Dlatego ważne jest, aby odpowiednio zadbać o naszą biżuterię i okresowo ją czyścić. Zachęcamy do zapoznania się z artykułami jak dbać o biżuterię i jak usunąć ciemny nalot.

Świadectwo cechowania wyrobów ze złota

Obowiązkowi wybicia próby, czyli cechowaniu przez Urząd Probierczy podlegają wszystkie wyroby ze złota o wadze od 1 grama. Poniżej tej wagi nie ma takiego obowiązku. Wyjątek stanowią wyroby (powyżej 1 grama), na których wybicie próby znacznie szpeciłoby wyrób lub go naruszało – w tym wypadku Urząd Probierczy może odstąpić od wybijania znaków, ale nadaje Świadectwo cechowania dotyczące danego wyrobu wraz ze wszelkimi informacjami i zdjęciem przedmiotu.

Podsumowanie:

Na pierwszy rzut oka wyroby z obydwu stopów złota (333 i 585) mało się od siebie różnią. Obecnie największą popularnością w Polsce cieszą się wyroby ze złota próby 0,333. Atrakcyjna cena zachęca wielu Klientów do zakupu. Stop ten dobrze sprawdza się w biżuterii na co dzień. Przy wyborze pierścionka zaręczynowego czy obrączek ślubnych warto jednak zainwestować w próbę 0,585. Będziemy mieli pewność, że taki wyrób przez cały okres użytkowania zachowa swoje atrakcyjne walory.

Darmowa dostawa w Polsce

Zamówienia powyżej 500 zł

Zwrot do 14 dni

Zwrot bez pytań do 14 dni

Gwarancja i serwis

Dostępny serwis producenta

100% Bezpieczne płatności

Paynow / Blik / MasterCard / Visa