Infolinia 8 - 16

tel. 883 400 110

Próba złota, jaką wybrać?

Co należy wiedzieć o próbie złota?

Spotykamy się z próbami:
24-karatowe – próba 1000(w rzeczywistości uzyskuje się próbę 999,9)
23-karatowe – próba 958
22-karatowe – próba 916
18-karatowe – próba 750
14-karatowe – próba 585
12-karatowe – próba 500
10-karatowe – próba 417
9-karatowe – próba 375
8-karatowe – próba 333

W Polsce najpopularniejsze próby do wytwarzania biżuterii to 585 (14K) oraz 333 (8K). Niższa próba złota oznacza niższą zawartość czystego złota w stopie. Zwykle takie wyroby mają niższą cenę.  Na pierwszy rzut oka złoto niższej próby niczym się nie różni od złota wyższej próby. Często uważa się, że złoto próby 333 jest twardsze, ale wszystko zależy od dodatków jakie zastosuje się w stopie. Ogólnie złoto próby 333 trudniej się rysuje i mniej narażone jest na uszkodzenia. Złoto próby 585 jest nieco miększe, ale bardzo dobrze sprawdza się w produkcji  biżuterii. Próba 750 wymaga już lepszej konstrukcji przedmiotu który powinien być grubszy ponieważ złoto próby 750 jest bardziej plastyczne i przez to bardziej narażone jest na czynniki mechaniczne.
Wszystkie nasze wyroby, niezależnie od próby są dodatkowo poddane obróbce która powoduje polepszenie ich właściwości fizycznych przez co odpowiednio użytkowane będą służyły wiele lat.

Może się także zdarzyć, że złoto próby 333 będzie czerniało, szczególnie jeśli pozostawimy je na dłuższy okres czasu. Jest to naturalny proces utleniania takiego stopu złota. Ciemny nalot można z łatwością usunąć za pomocą chusteczki do czyszczenia biżuterii, która jest nasączona specjalnym preparatem. W wielu przypadkach Klienci naszego sklepu otrzymują ją jako prezent do zakupionej biżuterii. Można ją też nabyć w naszym sklepie internetowym i we własnym zakresie dbać o swoją biżuterię każdej próby. Wyroby próby 333, tak jak próby 585 mogą być koloru żółtego, różowego lub białego zależy to od dodatków stopowych jakie zastosujemy.
Wyroby próby 333 mogą stanowić świetną, tańszą alternatywę dla droższej próby 585, jednak ważne, aby decyzja podejmowana była świadomie. Bardzo często spotykamy się w naszym Serwisie z biżuterią zakupioną w innych sklepach pr. 375 i 333 pochodzącą z importu, która jest tak krucha, że Klienci nie mogą jej normalnie używać i wciąż zwracają się do nas o pomoc i naprawę. Mimo atrakcyjnej ceny jakość wyrobu niższej próby może być niższa niż ze złota próby 585 czy 750. W naszej firmie wyroby każdej próby są wykonane z tym samym zaangażowaniem i dbałością o szczegóły, a więc biżuteria 8K jest równie piękna i trwała jak ta wykonana w wyższych próbach.

Obowiązkowi wybicia próby czyli cechowaniu przez Urząd Probierczy podlegają wszystkie wyroby ze złota o wadze od 1 grama. Poniżej tej wagi nie ma takiego obowiązku. Wyjątek stanowią wyroby (powyżej 1 grama), na których wybicie próby znacznie szpeciłoby wyrób lub go naruszało – w tym wypadku Urząd Probierczy może odstąpić od wybijania znaków, ale nadaje Świadectwo cechowania dotyczące danego wyrobu wraz ze wszelkimi informacjami i zdjęciem wyrobu.

Wszystkie nasze wyroby powyżej 1 grama/sztuka są cechowane w Państwowym Urzędzie Probierczym, a poniżej 1grama/sztuka są oznaczone naszym imiennikiem i informatorem opisującym próbę. Daje to Państwu pewność, że produkt powstał w naszej firmie i deklarujemy jego próbę złota.

Marand


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl