Jaką próbę złota wybrać?

Co warto wiedzieć o próbie złota

Najczęściej spotykamy się z próbami:
24-karatowe – próba 999.9
23-karatowe – próba 958
22-karatowe – próba 916
18-karatowe – próba 750
14-karatowe – próba 585
12-karatowe – próba 500
10-karatowe – próba 417
9-karatowe – próba 375
8-karatowe – próba 333

W Polsce najpopularniejsze próby do wytwarzania biżuterii to 585 (14K) oraz 333 (8K). Niższa próba złota oznacza niższą zawartość czystego złota w stopie. Zwykle takie wyroby mają niższą cenę.  Na pierwszy rzut oka złoto niższej próby niczym się nie różni od złota wyższej próby. Często uważa się, że złoto próby 333 jest twardsze, ale wszystko zależy od dodatków jakie zastosuje się w stopie. Ogólnie złoto próby 333 trudniej się rysuje i mniej narażone jest na uszkodzenia. Złoto próby 585 jest nieco miększe, ale bardzo dobrze sprawdza się w produkcji  biżuterii. Próba 750 wymaga już lepszej konstrukcji przedmiotu który powinien być grubszy ponieważ złoto próby 750 jest bardziej plastyczne i przez to bardziej narażone jest na czynniki mechaniczne.
Wszystkie nasze wyroby, niezależnie od próby są dodatkowo poddane obróbce która powoduje polepszenie ich właściwości fizycznych przez co odpowiednio użytkowane będą służyły wiele lat.

Może się także zdarzyć, że złoto próby 333 będzie ciemniało, szczególnie jeśli pozostawimy je na dłuższy okres czasu nieużywane. Jest to naturalny proces utleniania takiego stopu złota. Ciemny nalot można z łatwością usunąć za pomocą chusteczki do czyszczenia biżuterii, która jest nasączona specjalnym preparatem. W wielu przypadkach Klienci naszego sklepu otrzymują ją jako prezent do zakupionej biżuterii. Można ją też nabyć w naszym sklepie internetowym i we własnym zakresie dbać o swoją biżuterię. Wyroby próby 333, tak jak próby 585 mogą być koloru żółtego, różowego lub białego zależy to od dodatków stopowych jakie zastosujemy podczas przygotowania stopu do produkcji.
Wyroby próby 333 mogą stanowić świetną, tańszą alternatywę dla droższej próby 585, jednak ważne, aby decyzja podejmowana była świadomie. Bardzo często spotykamy się w naszym serwisie z biżuterią pr. 375 i 333 pochodzącą z importu, która jest znacząco nietrwała, głównie są to łańcuszki. Wyroby takie mają ograniczony czas użytkowania w porównaniu do produktów próby 585.

 

Related Posts